Z inicjatywy Naszego Bractwa przy szczególnym zaangażowaniu prezesa Leszka Polaka, z poparciem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, uchwałą Rady Miasta Torunia z dnia 6 lipca 2023 roku ulica położona na osiedlu Wrzosy, prowadząca do obiektów Szpitala Specjalistycznego Matopat, między Domem Pomocy Społecznej a Zespołem Szkół Muzycznych przy Szosie Chełmińskiej, nosi imię Ludwika Makowskiego.
O przedwojennym społeczniku, prezesie toruńskiego Bractwa Kurkowego pisaliśmy już 24 stycznia 2020 roku.
Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy zostało zorganizowane 4 sierpnia 2023 roku w 140. rocznicę urodzin Patrona.

W uroczystości wzięło udział wielu honorowych gości, przedstawicieli toruńskiego samorządu z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim na czele, członków Bractwa, rodziny Ludwika Makowskiego, członkiń chóru „Lutnia” oraz mieszkańców osiedla.


Prezydent Michał Zaleski w swoim przemówieniu przypomniał kim był Ludwik Makowski:

Był człowiekiem, który szukał różnych możliwości dopełnienia swoich obywatelskich powinności: był prezesem, a potem prezesem honorowym Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, pełnił też zaszczytne funkcje prezesa toruńskiego oraz Pomorskiego Okręgu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Ale był także aktywnym działaczem samorządowym: radnym rady miasta, a później także honorowym radcą magistrackim.
Przewodniczący Rady Miasta prof. Marcin Czyżniewski tak opisał bohatera uroczystości:

Był społecznikiem, wielkim patriotą, który oddał życie za nasze miasto. Jeszcze w czasach pruskich, zanim Toruń wrócił do Polski, demonstrował swoją polskość i zapłacił za to najwyższą cenę, także tę, że dzisiaj jego rodzina nie może złożyć kwiatów na jego grobie, ponieważ został pochowany w nieznanym, bezimiennym miejscu.
Występujący w imieniu rodziny prawnuk patrona, Marcin Makowski podziękował zebranym za wsparcie inicjatywy upamiętnienia Ludwika Makowskiego. Odebrał z rąk prezydenta miasta upominki związane z obchodami Roku Kopernika a od przewodniczącego Rady Miasta Torunia oprawioną uchwałę o nadaniu nazwy ulicy.



Po uroczystości odsłonięcia tablicy uczestnicy uroczystości udali się do sali koncertowej pobliskiego Zespołu Szkół Muzycznych, gdzie pan Marcin Makowski opowiadał o swoim pradziadku a prezes Bractwa Leszek Polak przedstawił rys biograficzny Ludwika Makowskiego. Na koniec uczestnicy wysłuchali krótkiego koncertu chóru „Lutnia”.


Zachęcamy też do zapoznania się z relacją z tej uroczystości na stronie Miasta Torunia.