Podczas turnieju z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia w granice Rzeczypospolitej, odwiedził nasze Bractwo pan Marcin Makowski, prawnuk Ludwika Makowskiego, przedwojennego członka Bractwa, zasłużonego społecznika.

Ludwik Makowski urodził się 4 sierpnia 1883 roku w Gdańsku w rodzinie Jana i Julii z Makowskich. Po zamieszkaniu w Toruniu założył przy ul. Kopernika, potem Szerokiej 36 (wcześniej nr 2) pierwszy polski sklep garderoby męskiej na miarę i gotowej, prowadząc go do września 1939 roku.

Już wcześniej angażował się w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, towarzystwach śpiewaczych oraz robotniczych i przemysłowych. W 1906 roku wstąpił do Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, gdzie 21 listopada został wybrany jego prezesem. Godność tę sprawował z przerwą wojenną 1916-1917, do 1932 roku, a w 1933 roku mianowano go prezesem honorowym.
Ludwik Makowski znany jest w Toruniu, głównie jako mistrz krawiecki, działacz społeczny i śpiewaczy, członek Rady Miejskiej, honorowy radca Magistratu. Ale był również członkiem toruńskiego Bractwa Strzeleckiego.

W Księdze pamiątkowej wydanej w 1927 roku zamieszczony jest skład Zarządu Bractwa Strzeleckiego w Toruniu, gdzie Ludwik Makowski sprawuje stanowisko „drugiego komendanta”.

Widnieje też w brackim wykazie orderów z 1929 roku.

W 1930 roku wywalczył tytuł rycerski podczas strzelania o godność króla kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.

W 1931 roku, jako prezes Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, wraz z prezesem toruńskiego Bractwa Wacławem Maćkowiakiem i królem kurkowym Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Stanisławem Tyrchanem, brał udział w delegacji do prezydenta Ignacego Mościckiego, któremu wręczono pamiątkowy medal wraz z dyplomem.

Na początku września 1939 roku został mianowany komendantem Straży Obywatelskiej przez opuszczającego Toruń prezydenta miasta Leona Raszeję. Po wkroczeniu hitlerowców, został aresztowany i kilka dni później rozstrzelany.
W 2012 roku Marcin Gładych stworzył fabularyzowany dokument „Panoptikon„, który ukazuje historię Torunia, poczynając od roku 1901, a kończąc w 1989. Scenariusz osnuty został wokół pięciu ważnych dla historii miasta wydarzeń, których ofiary lub sprawcy więzieni byli w toruńskim „Okrąglaku”. W filmie pokazana jest też śmierć Ludwika Makowskiego.
Źródła: https://e-wietor.pl/makowski-ludwik/, archiwum KBS Toruń, materiały przesłane przez p. Beatę Makowską, nowosci.com.pl, Narodowa Agencja Cyfrowa.