Pierwszy obraz przedstawia Ernsta Augusta Plengortha (1800-1882). Był on wiodącą postacią w dziewiętnastowiecznym środowisku złotniczym Torunia. Angażował się w życie społeczne, kulturalne i religijne miasta. Od 1825 roku należał do toruńskiego Bractwa Strzeleckiego, czyli Friedrich Wilhelm-Schützenbrüderschaft.
Obraz namalowany został w 1869 roku. Brata Plengortha przedstawiono z wpiętym do klapy Orderem Orła Czerwonego, drugim najwyższym odznaczeniem Królestwa Prus. Portret wykonano z okazji dwudziestopięciolecia sprawowana przez niego funkcji prezesa Bractwa oraz z okazji ustąpienia z niej. Dnia 12 lutego 1869 roku obraz zawieszono w sali bractwa podczas uroczystego jubileuszu. W tym samym roku, 19 maja, Plengorth został zaproszony przez Korpus Oficerski toruńskiego 61 Pułku, na uroczystą kolację z księciem Friedrichem Wilhelmem, późniejszym cesarzem Fryderykiem III, który przybył tam na inspekcję.
Na drugim obrazie widzimy króla kurkowego Henryka Plantze. Był garbarzem. Obraz pochodzi z 1847 roku. W tymże roku brat Plantze obchodził 50-lecie członkostwa w Bractwie i niestety, tegoż roku zmarł. Na piersi postaci widać gwiazdę z zamieszczoną w jej centrum tarczą z zaznaczonymi historycznymi strzałami władców odwiedzających Bractwo. Zawieszona na łańcuchu stanowiła symbol godności króla kurkowego toruńskiego Bractwa. Różni się, od późniejszych przedstawień znanych z fotografii, sposobem mocowania do łańcucha.
Oba obrazy są autorstwa toruńskiego malarza Theodora Napoleona Jacobiego (1807-1867), pochodzącego ze znanej toruńskiej rodziny malarzy cechowych. On również należał do toruńskiego Bractwa Kurkowego. Z inskrypcji umieszczonej na odwrocie portretu Ernesta Plengortha wynika, że malarz był ważnym członkiem Bractwa. Jacobi był członkiem od 1855 roku, a w latach 1856-1857 również zastępcą prezesa Bractwa, czyli Ernsta Plengortha. Do toruńskiego Bractwa Kurkowego należał również jego ojciec.
Zaprezentowane obrazy znajdują się w zbiorach malarstwa Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Foto: Adam Pawłowski
Źródła: Katarzyna Krupska, Bartłomiej Łyczak, Ernst August Plengorth (1800–1882) – życie i twórczość toruńskiego złotnika (s. 139–151) w: Plastyka toruńska 1793-1920: zapomniane oblicze wielokulturowego miasta.
Adam Kucharski, Toruński Słownik Biograficzny, t. 6, ToMiTo, Toruń 2010.
Dokumenty Bractwa.