Dzisiaj jest:
Strona główna      Kalendarz imprez      Mapa dojazdu      Kontakt     


Toruńska Artyleria Bracka

Logo Artylerii Brackiej KBS Toruń

Artyleria toruńskiego bractwa kurkowego to piękna karta historii naszego ruchu. W czasie wojen szwedzkich bracia kurkowi z Torunia pełnili funkcje oficerskie w oddziałach artylerii fortecznej, co jednoznacznie świadczy o ich kunszcie i sprawności w posługiwaniu się armatami na polu walki. Podczas działań wojennych głos armat obsługiwanych przez kurkowych puszkarzy wspierał na duchu obrońców i budził w szeregach przeciwnika respekt.

Strzał

W czasie pokoju wystrzały z armat uświetniały najważniejsze dla miasta i społeczności wydarzenia (wizyty królów i władców, wybory nowego króla kurkowego, itp.).
Taką też głównie funkcję toruńska Artyleria Bracka pełni obecnie. Puszkarze uświetniają swoimi salwami uroczystości miejskie, kościelne itp. w Toruniu, a także w innych miejscach Polski.

Puszkarze

Stałymi puszkarzami toruńskiej artylerii brackiej są bracia (od lewej) Józef Liczkowski, Andrzej Kolowca i Henryk Łangowski. Niekiedy posiłkują się innymi braćmi Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Plac artylerii w Toruniu

Co roku, podczas święta miasta w czerwcu, odbywa się Przegląd Artylerii Brackiej, na który zjeżdżają artylerzyści z wielu bractw kurkowych Polski.

Przegląd artylerii w Toruniu

© 2008 by Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu.